Slide background

Briç Festivali

Salvador Assael

24-28 Eylül 2016

Festivalin Amacı.

Bu festival 2012 yılının Ağustos ayında genç yaşta kaybettiğimiz Salvador Assael’i en iyi şekilde anmak ve tanıtmak misyonuna sahiptir.

Bütün bunları yaparken Türk oyuncuların dünya bricinin en önce isimleri ile birarada oynamasını, tanışmasını sağlarken dünyanın en güzel sayfiye yerlerinden birisi olan Çeşme’yi de yabancı dostlarımıza sevdireceğiz.

Ödüller

Para ödüllü turnuvalarımızın rakamları Takvim içinde bulunmaktadır.

Para ödülü olmayan her turnuvamızda kupa ve madalya veriyoruz.

Kurallar & Hakemler

RAHMI IYILIKCI / EBL Turnuva Direktörü

FAHIR UZUMCU / EBL Turnuva Direktörü

Konum Çevresi

İzmir / Çeşme

Çeşme, bir kıyı beldesidir ve Türkiye’nin uzak batısında, aynı isimli burundadır; yanında kendisinden daha büyük olan Karaburun yer alır. Çeşme popüler bir tatil mekânı ve bölge nüfusunun üçte ikisinin yoğunlaştığı bir bölgesel merkezdir. Belde, Türkiye Ege Bölgesi’nin en büyük şehri olan İzmir’in batısında 85 km uzaklıkta konumlanmıştır. 6 şeritli bir yol olan Otolyol 32, İzmir ve Çeşmeyi birbirine bağlamaktadır.

Çeşme kendisi gibi İzmir’e bağlı olan iki komşu ilçeye sahiptir, bunlardan Urla batısında, Karaburun ise kuzeyinde yer alır. Çeşme kelime olarak Farsça kökenlidir ve muhtemelen şehrin etrafına dağılmış olan Osmanlı çeşmeleri nedeniyle bu ismi almıştır.

Belde ve Çeşme Kalesi

Belde Çeşme Kalesi etrafında konumlanmıştır. Kalenin, büyük ölçüde Osmanlı hükümdarı II. Beyazıt zamanında genişletilmiş ve güçlendirilmiş olduğu kayıtlarda yer alır. Kaynaklar 15. yy’da ele geçirilen kalenin, asıl mimarlarının Türkler mi Cenevizliler mi olduğu hususunda ayrılığa düşmektedir. Çeşme Savaşı’nın deniz kuvvetleri komutanlarından Cezayirli Gazi Hasan Paşa’nın aslanını okşarken tasvir edilen heykeli, kalenin karşısında yer almaktadır.

Kalenin birkaç adım güneyinde ise 1528’de Sultan Süleyman’ın Çeşme’yi fethinin ardından inşa ettirilen Osmanlı kervansarayı bulunmaktadır, kendisi şu anda restore edilmiş ve butik otel olarak kullanılmaktadır.

19. yy’a ait olan görkemli Yunan Ortodox Kilisesi Ayios Haralambos ise dönemlik sergiler için kullanılmaktadır. Kentin arka sokakları boyunca da geleneksel Osmanlı evleri görülmektedir.

ceme_4bolge
cesme
Cesme-4